Poslední publikace
Věstník 2017 / 2 - 3

Program

Pražské cihlářské rodiny - osudy známé i neznáméMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 21.05.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Josef Hájek  /  Cyklus: 460. Hovory o Praze
Každé tradiční řemeslo mělo svá psaná i nepsaná pravidla, která jsou dnešním současníkům mnohdy neznámá, nebo málo srozumitelná. Stejně tak i pražské cihlářské řemeslo, které nespadalo pod cechovní pořádek, si udrželo po celou svou dobu své existence určitá specifika. Některé málo známé momenty ze zákulisí výroby cihel připomene přednáška, která se netradičním způsobem pokusí zaměřit nikoliv na technologii... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.06.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První červnovou sobotu bude možnost prohlédnout si vzácný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Pražská archeologie včera a dnesMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 04.06.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D., PhDr. Ivana Boháčová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednášející se zaměří na historii ukrytou pod současným povrchem Prahy – pravěké, středověké, ale i novověké památky, pražská archeologická naleziště a konkrétní nálezy. Nejbohatší nálezy se nacházejí právě v historickém centru města. Kromě památek představí také historii a současnost archeologického bádání, používané metody archeologů a vědomosti o středověkém stavitelství, pohřbívání, řemeslech,... více »