Poslední publikace
Věstník 2018 / 1

Program

Doc. PhDr. Václav Huňáček, CSc. (15. 1. 1931 Praha - 7. 8. 2018 Praha)Místo: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 24.09.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Helga Turková a kol.  /  Cyklus: 462. Hovory o Praze
Helga Turková uvede vzpomínky přátel, spolupracovníků a absolventů Univerzity Karlovy. Doc. Dr. Václav Huňáček odešel tiše na věčnost ve věku 87 let. Byl dlouholetým vědeckým pracovníkem Ústavu východoevropských studií FF UK, znalec východního křesťanství a kultury Evropy. Podle jeho vůle se místo obřadu konala v sobotu 1. září 2018 zádušní svatá liturgie v řecko-katolické katedrále sv. Klimenta... více »

Praha nepostavenáMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 01.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Mgr. Klára Brůhová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Úsvit 20. století a následné období Československé republiky přinesly Praze řadu nových architektonických a urbanistických vizí. Pořáday se soutěže na řešení budov i celých území, které měly významně ovlivnit obraz města a Praze dodat metropolitního lesku. Velké množství z navrhovaných projektů se však z různých důvodů nakonec nedočkalo realizace, a tak mnohé vizionářské obrazy pražských ulic... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 06.10.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První říjnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. více »

Dráteníci a drátenictvíMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 08.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. Arch. Hana Řepková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška vybočí ze zažité představy o vandrovních drátenících a doplní ji o mnohé zajímavé detaily z historie řemesla včetně obrazu ve výtvarném umění, literatuře a hudbě. Rozšíří ji o málo známou historii „majsterských“ dílen s překvapivě širokým sortimentem zboží rozesetých takřka po celém světě a seznámí s podnikatelskými úspěchy dráteníků ve světě. Podobněji se bude věnovat nejúspěšnějšímu... více »

Neznámá toleranční modlitebna v Truhlářské ulici 8 v Praze Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Marta Procházková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V roce 1782 vznikl v Praze český sbor augšburského vyznání, který si roku 1784 zakoupil historický dům v Truhlářské ulici č. 8 na Novém Městě. Taneční sál v patře byl přeměněn na modlitebnu, která sloužila českým i německým evangelíkům bezmála 80 let. Poté byla pronajata a užívána opět jako taneční sál. Kostelní lavice byly převezeny do evangelického kostela v Libčicích nad Vltavou. Dům, který... více »

Jak Pražané jedli, pili, stolovaliMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 16.10.2018  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Projdeme se jednotlivými stoletími a podíváme se, co naši předkové jedli, jaké pokrmy jim obvzláště chutnaly, jak vypadala kuchyně v minulosti, jak se jídla připravovala. Zajímat nás bude rovněž, jak se lidé chovali u stolu a co ze stolního náčiní zdobilo stůl našich předků. Vydáme se i na proslulá tržiště, kde se potraviny nakupovaly. Seznámíme se i s kuchařskými knihami, které byly k dispozici.... více »

P. Jiří Reinsberg (30. 3. 1918 Brno - 6. 1. 2004 Praha)Místo: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 22.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: vzpomínkový večer  /  Cyklus: 463. Hovory o Praze
Vzpomínkový večer na Msgre. ThLic. Jiřího Reinsberga, katolického kněze a spisovatele. P. Jiří Reisberg působil přes půl století (1946 - 2003) v pražském chrámu Matky Boží před Týnem a kostele sv. Havla. V dobách totality byla jeho farnost živým společenstvím intelektuálů, disidentů a studentů. Jako skaut měl velké pochopení pro mládež. Budeme rádi, když pamětníci také vystoupí v průběhu... více »

Jak se Pražané baviliMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 20.11.2018  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Projdeme jednotlivými stoletími a podíváme se, jak se naši předkové bavili, jaké slavnosti byly ve městě připravovány. Zúčastníme se korunovací, náboženských svátků i šlechtických a měšťanských zábav - plesů, poutí aj. Zajdeme si i do kavárny, která se od 19. století stala místem setkávání mj. i různých uměleckých osobností. To vše budeme sledovat až do období první republiky. Přednáška je... více »