Poslední publikace
Věstník 2018 / 3

Program - Archiv akcí

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 03.03.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První březnovou sobotu bude možné prohlédnout si vzácný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Malostranský hřbitov (nejen) ve fotografiích Přemysla KobliceMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 26.02.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Romana Kmochová a RNDr. Pavla Vrbová,CSc.  /  Cyklus: 457. Hovory o Praze
Přednáška navazuje na cyklus věnovaný legendárnímu amatérskému fotografu Přemyslu Koblicovi (1892-1955) prezentovaný před několika lety v Klubu za starou Prahu. V pozůstalosti P. K. uložené v Archivu NTM se nachází 129 snímků z Malostranského hřbitova z 30. a 40. let. Porovnání s fotografiemi pořízenými Památkovým sborem hl. města Prahy před úpravami hřbitova ve 2. polovině 20. let i snímky současnými... více »

Společníci a souputníci soch sv. Jana Nepomuckého v Praze před jeho kanonizací i po ní. Co čas spojil, člověk nerozlučuj.Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 19.02.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Kateřina Adamcová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Socha sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě od Jana Brokoffa je sice prvním sochařským zpodobením světce, který se měl stát jakýmsi vývěsním štítem úspěšné rekatolizace Čech, ale zdaleka není sochou jedinou. Už v době, kdy byly teprve podniknuty první kroky k blahořečení světce, vzniklo jen v samotné Praze hned několik dalších soch někdejšího svatovítského kanovníka, jež měly být mimo jiné obrazem... více »

Reprezentační kanceláře ČSA ve světě i ČSSR a letiště Praha-Ruzyně v 60. letechMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 12.02.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Petra Papežová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Vrátíme se do období 60. let, kdy bylo létání ještě vysoce luxusní záležitostí. Aerolinky se předbíhaly v kvalitě služeb a zřizovaly si všude po světě své vlastní honosné reprezentační kanceláře. Tehdejší Československo v tomto ohledu nezůstávalo stranou. Na interiérech kanceláří i mezinárodním letišti se podíleli přední čs. architekti (Karel Filsak, Jan Šrámek…) a jimi vybraní umělci (Jan Koblasa,... více »

Jan Kotěra jako tvůrce náhrobků na pražských hřbitovechMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 05.02.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Jakub Synecký  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra (1871-1923) výrazně působil i na poli sepulkrální architektury. Přednáška ukáže příklady jeho pražských prací na Novém židovském hřbitově, Vinohradském hřbitově i Olšanských hřbitovech. Bude se jimi zabývat zejména z hlediska typologického. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 03.02.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První únorovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf v Juditině věži a některé prostory věže samotné. více »

Praha z ptačí perspektivy před rokem 1914Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 29.01.2018  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Jan Hozák
Balonové produkce francouzských vzduchoplavců na Zemské jubilejní výstavě v Praze roku 1891 daly podnět místním nadšencům a vzbudily jejich zájem o tento sport. O rok později byla založena Česká společnost aeronautická, jež zahájila aktivní činnost v roce 1893 prvními vzlety českých vzduchoplavců - Františka Hůlky a Ferdinanda Wandase. Společnost vydržela necelých pět let a její aktivity vrcholily... více »

Lékaři a lékárníci pohřbení na Malostranském hřbitověMísto: Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7

Datum: Pondělí 22.01.2018  /  Čas: 18  /  Přednášející: Alena Lehnerová, Gabriela Kalinová  /  Cyklus: 456. Hovory o Praze
Malostranský hřbitov vděčí za svůj vznik dvěma událostem. První z nich byla morová epidemie roku 1680, kdy na místě dnešního Malostranského hřbitova a kostela Nejsvětější Trojice vznikl morový lazaret. Zemřelí na mor byli pochováváni do šachtových hrobů v blízkosti lazaretu. Lazaret, včetně morového pohřebiště, sloužil ještě za další epidemie moru v roce 1713, a také za největší demografické katastrofy... více »

OgangieMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 16.01.2018  /  Čas: 19  /  Přednášející: Ivan Matoušek
Uvedení nového románu Ivana Matouška Ogangie, vydaného nakladatelstvím Triáda. S autorem budou číst ukázky Soňa Pokorná, Radúz Dětinský a ozvou se dokonce i dvě macešky. více »

Müllerova vila v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.01.2018  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Maria Szadkowska
Müllerova vila, dílo světoznámého architekta Adolfa Loose, byla postavena v letech 1928-1930 v pražských Střešovicích. V roce 1995 byl svěřen Muzeu hlavního města Prahy a po náročné památkové obnově byla vila v roce 2000 zpřístupněna veřejnosti. Přednášející představí historii vily, průběh její obnovy a dnešní fungování v rámci muzea. více »