Poslední publikace
Věstník 2018 / 3

Program - Archiv akcí

Neznámá toleranční modlitebna v Truhlářské ulici 8 v Praze Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Marta Procházková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V roce 1782 vznikl v Praze český sbor augšburského vyznání, který si roku 1784 zakoupil historický dům v Truhlářské ulici č. 8 na Novém Městě. Taneční sál v patře byl přeměněn na modlitebnu, která sloužila českým i německým evangelíkům bezmála 80 let. Poté byla pronajata a užívána opět jako taneční sál. Kostelní lavice byly převezeny do evangelického kostela v Libčicích nad Vltavou. Dům, který... více »

Dráteníci a drátenictvíMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 08.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. Arch. Hana Řepková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška vybočí ze zažité představy o vandrovních drátenících a doplní ji o mnohé zajímavé detaily z historie řemesla včetně obrazu ve výtvarném umění, literatuře a hudbě. Rozšíří ji o málo známou historii „majsterských“ dílen s překvapivě širokým sortimentem zboží rozesetých takřka po celém světě a seznámí s podnikatelskými úspěchy dráteníků ve světě. Podobněji se bude věnovat nejúspěšnějšímu... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 06.10.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První říjnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. více »

Doc. PhDr. Václav Huňáček, CSc. (15. 1. 1931 Praha - 7. 8. 2018 Praha)Místo: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 24.09.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Helga Turková a kol.  /  Cyklus: 462. Hovory o Praze
Helga Turková uvede vzpomínky přátel, spolupracovníků a absolventů Univerzity Karlovy. Doc. Dr. Václav Huňáček odešel tiše na věčnost ve věku 87 let. Byl dlouholetým vědeckým pracovníkem Ústavu východoevropských studií FF UK, znalec východního křesťanství a kultury Evropy. Podle jeho vůle se místo obřadu konala v sobotu 1. září 2018 zádušní svatá liturgie v řecko-katolické katedrále sv. Klimenta... více »

Včely mezi paláciMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 18.06.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Dagmar Šormová, Jana Titlbachová  /  Cyklus: 461. Hovory o Praze
Příběhy včelařek spolku Hradčanské včely, založeného roku 2010 Proč včely, proč v Praze. Město a včely. Hradčanské včely získaly titul Med roku 2015, 2017 a v roce 2016 ho získal med z Vidoule. více »

Pražská archeologie včera a dnesMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.06.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D., PhDr. Ivana Boháčová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednášející se zaměří na historii ukrytou pod současným povrchem Prahy – pravěké, středověké, ale i novověké památky, pražská archeologická naleziště a konkrétní nálezy. Nejbohatší nálezy se nacházejí právě v historickém centru města. Kromě památek představí také historii a současnost archeologického bádání, používané metody archeologů a vědomosti o středověkém stavitelství, pohřbívání, řemeslech,... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.06.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První červnovou sobotu bude možnost prohlédnout si vzácný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Pražské cihlářské rodiny - osudy známé i neznáméMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 21.05.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Josef Hájek  /  Cyklus: 460. Hovory o Praze
Každé tradiční řemeslo mělo svá psaná i nepsaná pravidla, která jsou dnešním současníkům mnohdy neznámá, nebo málo srozumitelná. Stejně tak i pražské cihlářské řemeslo, které nespadalo pod cechovní pořádek, si udrželo po celou svou dobu své existence určitá specifika. Některé málo známé momenty ze zákulisí výroby cihel připomene přednáška, která se netradičním způsobem pokusí zaměřit nikoliv na technologii... více »

Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci KrálovéMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 14.05.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Ladislav Zikmund-Lender  /  Cyklus: Pondělky ve věži - uvedení knihy
Večer bude věnován uvedení nové publikace, autor ji představí přednáškou. Kniha ukazuje, že unikátní moderní urbanismus a architektura města Hradec Králové spočívá ve vrstvení odkazů jednotlivých epoch, v systematickém včlenění struktury veřejné zeleně do představy o metropoli a v organickém propojení progresivních i tradičních architektonických řešení. Přináší analýzu a interpretaci hradeckých děl... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 05.05.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První květnovou sobotu se uskuteční prohlídka jedinečného románského reliéfu Juditiny věže a některých prostor věže samotné. více »