Poslední publikace
Věstník 2018 / 3

Program - Archiv akcí

Praha nepostavenáMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 03.12.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Mgr. Klára Brůhová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Úsvit 20. století a následné období Československé republiky přinesly Praze řadu nových architektonických a urbanistických vizí. Pořáday se soutěže na řešení budov i celých území, které měly významně ovlivnit obraz města a Praze dodat metropolitního lesku. Velké množství z navrhovaných projektů se však z různých důvodů nakonec nedočkalo realizace, a tak mnohé vizionářské obrazy pražských... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 01.12.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První sobotu v měsíci bude opět možné navštívit Juditinu věž a shlédnout jedinečný románský reliéf a některé prostory věže samotné. více »

Sokolovna v LibniMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 26.11.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Martin Šanda  /  Cyklus: 464. Hovory o Praze
Secesní libeňská sokolovna z let 1909-10 je zpravidla zmiňována jako jedno z mnoha děl architekta Emila Králíčka. Je přitom třeba říci, že ve věci autorství nejen této budovy panují v obdobných kruzích jisté rozpaky. Otázku přitom dosti spolehlivě řeší donedávna nepovšimnuté archivní materiály. Jejich výpověď je ovšem daleko košatější. Archiválie nesmírně plasticky přibližují... více »

Jak se Pražané baviliMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 20.11.2018  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Projdeme jednotlivými stoletími a podíváme se, jak se naši předkové bavili, jaké slavnosti byly ve městě připravovány. Zúčastníme se korunovací, náboženských svátků i šlechtických a měšťanských zábav - plesů, poutí aj. Zajdeme si i do kavárny, která se od 19. století stala místem setkávání mj. i různých uměleckých osobností. To vše budeme sledovat až do období první republiky. Přednáška je... více »

Továrna na chléb ve VysočanechMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 19.11.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Lukáš Beran, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Mlýn a pekárnu někdejší akciové společnosti Odkolek čeká v nejbližší době zásadní proměna. Přednáška ji představí coby vynikající průmyslovou architekturu Huberta Gessnera i jako významný pražský podnik. více »

Baťovský domek - mizející prvky zlínské architekturyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 12.11.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Jitka Ressová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška představí vývoj bydlení pro zaměstnance firmy Baťa v meziválečném období. Vysvětlí specifika firemní ubytovací politiky i standardizace domků a systému výstavby. Dále se zmíní o tom, jak koncern záměrně formoval životní styl svých zaměstnanců. Přednášející se bude věnovat také ochraně obytných čtvrtí a jejich proměnách v současnosti. více »

Barevné vidění v ilustracích Daisy MrázkovéMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 05.11.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Markéta Čejková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se bude věnovat ilustrační tvorbě a autorským knihám Daisy Mrázkové. Zařadí tuto část tvorby Daisy Mrázkové do kontextu celého jejího díla a československého výtvarného prostředí zejména 60. – 80. let 20. století, dále rozebere inspirace Daisy Mrázkové, její dětství a vzdělání, rodinný život a vztahy s přáteli, zejména z výtvarné skupiny UB12, a jejich vliv na její tvorbu.... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 03.11.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První sobotu v měsíci bude možnost si prohlédnout jedinečný románský reliéf v Juditině věži a některé prostory věže samotné. více »

P. Jiří Reinsberg (30. 3. 1918 Brno - 6. 1. 2004 Praha)Místo: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 22.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Věra Brázdová, Hana Lobkowiczová, Jan Sokol, Helena Čižinská, Jan Čižinský  /  Cyklus: 463. Hovory o Praze
Věra Brázdová – Hana Lobkowiczová – Jan Sokol – Helena Čižinská – Jan Čižinský Dopisy od Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického, a prof. Vojtěcha Novotného, děkana Katolické teologické fakulty ... více »

Jak Pražané jedli, pili, stolovaliMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 16.10.2018  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Projdeme se jednotlivými stoletími a podíváme se, co naši předkové jedli, jaké pokrmy jim obvzláště chutnaly, jak vypadala kuchyně v minulosti, jak se jídla připravovala. Zajímat nás bude rovněž, jak se lidé chovali u stolu a co ze stolního náčiní zdobilo stůl našich předků. Vydáme se i na proslulá tržiště, kde se potraviny nakupovaly. Seznámíme se i s kuchařskými knihami, které byly k dispozici.... více »