Poslední publikace
Věstník 2018 / 3

Program - Archiv akcí

Raně středověká hradiště na území PrahyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 18.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Jan Hasil - PhDr. Ivo Štefan, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška na téma archeologických nálezů na raně středověkých hradištích na území Prahy bude zaměřena na zcela nové výzkumy a objevy na pražských hradištích ve Vinoři a Kralovicích. více »

Osada Baba a výstavní kolonie moderního bydlení v EvropěMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Eliška Podholová Varyšová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se zaměří na historii výstavních sídlišť Werkbundu v Evropě, vzniklých na přelomu 20. a 30. let 20. století, z nichž je u nás nejznámější pražská Baba. Výstava Osada Baba Svazu čs. díla v roce 1932 byla inspirována řadou výstav moderního bydlení pořádaných obdobnými organizacemi (Werkbund) v okolních státech - stuttgartskou kolonií Weissenhof, brněnským Novým domem, wroclawskou WUWA... více »

Prohlídka románkého reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 02.02.2019  /  Čas: 11 hodin
První únorovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Jak se Pražané ženili, vdávali, žili v rodině a umírali, jak vychovávali děti, vzdělávali se a dalšíMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 29.01.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Závěrečný díl cyklu přednášek o životě Pražanů v běhu staletí. více »

Raně gotické opevnění na Malé StraněMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 28.01.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Jarmila Čiháková  /  Cyklus: 466. Hovory o Praze
Čtyři desetiletí záchranného archeologického výzkumu systematicky prováděného v prostoru Malé Strany přinesla k historii tohoto místa množství nových údajů. Jedním z témat je i otázka přemyslovského opevnění z 2. poloviny 13. století, jehož podoba se před námi začíná zvolna rýsovat. více »

”Unser stat rathaus”. Staroměstská radnice v Praze a její nejstarší znakové galerie - ZRUŠENO!!!Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 21.01.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Martin Musílek, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se ze zdravotních důvodů odkládá na jaro 2019! V roce 2018 proběhla rozsáhlá rekonstrukce Staroměstské radnice. Restaurování se mimo jiné dočkaly také znakové galerie na fasádě radniční budovy. Přednáška bude rozdělena na několik částí. V první se krátce zastavíme u dějin Staroměstské radnice, připomeneme si její význam a nejdůležitější události, které se na ní nebo v její... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 05.01.2019  /  Čas: 11 hodin
První lednovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Vánoční prohlídka románského reliéruMísto: Juditina věž

Datum: Středa 26.12.2018  /  Čas: 13 hodin
Na druhý svátek vánoční bude mimořádná příležitost navštívit jedinečný románský reliéf v Juditině věži a některé prostory věže samotné. více »

Společenský klub v Praze - kulturní diplomacie v meziválečném ČeskoslovenskuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 17.12.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Pavla Savická  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Kluby gentlemanů patří neodmyslitelně k anglické kultuře. Ve dvacátých letech zatoužila po obdobné instituci také část pražské intelektuální elity. Díky snaze vlivných osobností z okruhu prezidenta T. G. Masaryka a ministra zahraniční Edvarda Beneše vznikl v barokním paláci Sylva-Taroucca Na Příkopě reprezentativní Společenský klub. Je dobře znám například ze vzpomínek Julia Firta, Karla Steinbacha... více »

Nové průzkumy Rukopisů královédvorského a zelenohorskéhoMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 10.12.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: MgA. Karel Křenek  /  Cyklus: 465. Hovory o Praze
Přednášející je restaurátorem v oddělení rukopisů a starých tisků Knihovny Národního muzea, kde jsou tak zvané RKZ uloženy od 19. století. více »