Poslední publikace
Věstník 2018 / 3

Program - Archiv akcí

Tvorba architekta Bernharda Gruebera (1806-1882)Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Věra Vostřelová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Bavorský architekt Bernhard Grueber byl roku 1844 povolán do Prahy, aby se ujal školy architektury na Akademii výtvarných umění a pozvedl stavební produkci v Čechách na uměleckou úroveň. Získával přední zemské a šlechtické zakázky, ovšem s narůstajícím českým národním uvědoměním postupně ztrácel své výsadní postavení a stával se nevítaným cizincem. Nakonec byl nucen se vrátit do své rodné vlasti.... více »

Ženy významných mužůMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 09.04.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Předmětem našeho zájmu budou nejen manželky československých prezidentů, ale i další, které jim stály blízko - např. dcery. Budeme pokračovat paní Hanou Benešovou, která byla zpočátku manželkou předsedy vlády a od r. 1935 manželkou prezidenta republiky. Na programu budou i další ženy, které stály v blízkosti prezidentů nebo předsedů vlády, dojdeme do doby komunistického režimu. více »

Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věkuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 08.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Martin Vonka, Michal Horáček (FS ČVUT)  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Představení nové knihy o továrních komínech. Komíny představují specifickou součást průmyslového dědictví a jako svébytné symboly odcházejícího průmyslového věku také postupně mizí. Nabízí se tak řada otázek. Jak se bouraly a bourají tovární komíny? Proč mizí komíny dnes a co se s tím dá dělat? A když komín nezbourat, tak co s ním? Odpovědi na ně, ale i na řadu dalších se snaží nalézt nejen nová... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 06.04.2019  /  Čas: 11 hodin
První dubnovou sobotu bude možnost prohlédnout si jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Úvod do památkové péče I.Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 01.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Vnímání kulturních hodnot památek a zájem o jejich zachování se často v lidech probouzí intuitivně, nicméně památková péče jako obor má svá východiska, souvislosti a prostředky. I když s historickými vědami a architekturou bytostně souvisí, není jejich součástí. Vnímání hodnot památek je kulturním projevem společnosti a vazba na společnost je tím, co vymezuje předmět zájmu a cíle památkové péče.... více »

Lusthausy a libosady pražského vůkolí, 2. dílMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.03.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková  /  Cyklus: 468. Hovory o Praze
Co spojuje zahradní a krajinářské počiny pražských mecenášů na přelomu 18. a 19. století? Kde byly Růžodol, Kanálka a Wimmerovy sady? Jak vypadaly Viničné hory a Špitálsko, než se z nich staly Vinohrady, Žižkov a Karlín? Na tyto a podobné otázky se pokusí odpovědět přednáška, která bude ochutnávkou obsahu druhého dílu knihy Letohrádky, libosady a výletní místa, která vyjde v polovině tohoto... více »

Pochyby a nejistoty nad některými náhrobky od Jana KotěryMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 11.03.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Jakub Synecký  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Dosud vzniklé soupisy Kotěrova díla věnovaly přiměřenou pozornost také jeho funerální tvorbě. Okolo některých prací se však vyskytly pochyby či nedorozumění ohledně jejich (ne)zachování, datování či oprávněnosti Kotěrova autorství. Pokusíme se podat souhrnný pohled na tato sporná díla. více »

Ženy významných mužůMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 05.03.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Předmětem našeho zájmu budou nejen manželky československých prezidentů, ale i další, které jim stály blízko - např. dcery. Budeme si přibližovat také předsedy vlády a jejich ženy. Náš výklad dovedeme až do konce komunistického režimu v r. 1989. Začneme paní Charlotte Garrigue Masarykovou, povíme si i o dceři T.G.M. Alici a o dalších ženách, které na počátku existence republiky byly svým významným... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.03.2019  /  Čas: 11 hodin
První březnovou sobotu bude možnost prohlédnout si jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Památková péče na přelomu 80. a 90. let 20. století v PrazeMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Anna Kusáková  /  Cyklus: 467. Hovory o Praze
Přednáška bude mapovat památkovou péči na přelomu dvou rozdílných období. Pro 80. i 90. léta bude nastíněn systém ochrany památek včetně právních norem. Přednáška představí také některé známé i méně známé kauzy - nádraží Těšnov, regenerace Jánského vršku či Špačkův dům. V závěru bude nastíněno, proč se nedařilo zajišťovat dostatečnou ochranu památek ani v jednom ze sledovaných... více »