Poslední publikace
Věstník 2018 / 3

Program - Archiv akcí

Pochyby a nejistoty nad některými náhrobky od Jana KotěryMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 11.03.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Jakub Synecký  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Dosud vzniklé soupisy Kotěrova díla věnovaly přiměřenou pozornost také jeho funerální tvorbě. Okolo některých prací se však vyskytly pochyby či nedorozumění ohledně jejich (ne)zachování, datování či oprávněnosti Kotěrova autorství. Pokusíme se podat souhrnný pohled na tato sporná díla. více »

Ženy významných mužůMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 05.03.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Předmětem našeho zájmu budou nejen manželky československých prezidentů, ale i další, které jim stály blízko - např. dcery. Budeme si přibližovat také předsedy vlády a jejich ženy. Náš výklad dovedeme až do konce komunistického režimu v r. 1989. Začneme paní Charlotte Garrigue Masarykovou, povíme si i o dceři T.G.M. Alici a o dalších ženách, které na počátku existence republiky byly svým významným... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.03.2019  /  Čas: 11 hodin
První březnovou sobotu bude možnost prohlédnout si jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Památková péče na přelomu 80. a 90. let 20. století v PrazeMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Anna Kusáková  /  Cyklus: 467. Hovory o Praze
Přednáška bude mapovat památkovou péči na přelomu dvou rozdílných období. Pro 80. i 90. léta bude nastíněn systém ochrany památek včetně právních norem. Přednáška představí také některé známé i méně známé kauzy - nádraží Těšnov, regenerace Jánského vršku či Špačkův dům. V závěru bude nastíněno, proč se nedařilo zajišťovat dostatečnou ochranu památek ani v jednom ze sledovaných... více »

Raně středověká hradiště na území PrahyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 18.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Jan Hasil - PhDr. Ivo Štefan, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška na téma archeologických nálezů na raně středověkých hradištích na území Prahy bude zaměřena na zcela nové výzkumy a objevy na pražských hradištích ve Vinoři a Kralovicích. více »

Osada Baba a výstavní kolonie moderního bydlení v EvropěMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Eliška Podholová Varyšová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se zaměří na historii výstavních sídlišť Werkbundu v Evropě, vzniklých na přelomu 20. a 30. let 20. století, z nichž je u nás nejznámější pražská Baba. Výstava Osada Baba Svazu čs. díla v roce 1932 byla inspirována řadou výstav moderního bydlení pořádaných obdobnými organizacemi (Werkbund) v okolních státech - stuttgartskou kolonií Weissenhof, brněnským Novým domem, wroclawskou WUWA... více »

Prohlídka románkého reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 02.02.2019  /  Čas: 11 hodin
První únorovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Jak se Pražané ženili, vdávali, žili v rodině a umírali, jak vychovávali děti, vzdělávali se a dalšíMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 29.01.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Závěrečný díl cyklu přednášek o životě Pražanů v běhu staletí. více »

Raně gotické opevnění na Malé StraněMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 28.01.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Jarmila Čiháková  /  Cyklus: 466. Hovory o Praze
Čtyři desetiletí záchranného archeologického výzkumu systematicky prováděného v prostoru Malé Strany přinesla k historii tohoto místa množství nových údajů. Jedním z témat je i otázka přemyslovského opevnění z 2. poloviny 13. století, jehož podoba se před námi začíná zvolna rýsovat. více »

”Unser stat rathaus”. Staroměstská radnice v Praze a její nejstarší znakové galerie - ZRUŠENO!!!Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 21.01.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Martin Musílek, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se ze zdravotních důvodů odkládá na jaro 2019! V roce 2018 proběhla rozsáhlá rekonstrukce Staroměstské radnice. Restaurování se mimo jiné dočkaly také znakové galerie na fasádě radniční budovy. Přednáška bude rozdělena na několik částí. V první se krátce zastavíme u dějin Staroměstské radnice, připomeneme si její význam a nejdůležitější události, které se na ní nebo v její... více »